Młodzi Polacy w okresie okupacji

24 kwietnia 2018

II wojna światowa odbiła się na życiu każdego Polaka. Fenomenem na skalę światową było stworzenie Polskiego Państwa Podziemnego, które w konspiracji prowadziło działalność polityczną, społeczną i kulturową.

Ważnym działaniem było zorganizowanie tajnego nauczania młodzieży, ponieważ oficjalnie nauka kończyła się na szkole powszechnej i mogła być kontynuowana tylko w szkołach zawodowych. Największym ośrodkiem tajnego nauczania akademickiego była Warszawa.

 

Legitymacja Bogdana Kajaka – wystawiona przez Szkołę Zawodową (Fachschule)

 

 

 

 

 

 

 

Odważni, waleczni i młodzi – stanęli w obronie swojej ojczyzny, tworząc największą podziemną armię – AK (Armia Krajowa) w okupowanej Europie.

Pomimo różnego wieku, czy pochodzenia łączył ich jeden wspólny cel: pokonanie okupanta niemieckiego i zwrócenie narodowi polskiemu niepodległości. Najlepszym przykładem młodzieży walczącej są harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, który na czas wojny przyjął kryptonim „Szare Szeregi”.

 

 

Bogdan Kajak składa przyrzeczenie harcerskie

 

 

 

 

 

 

 

Bohater naszego projektu – Bogdan Kajak był typowym młodym człowiekiem, który miał ambicje, aby się uczyć. Mógł to robić jedynie podczas tajnego nauczania, o czym świadczą informacje udostępnione nam przez IPN oraz Muzeum Więzienia Pawiak. Grupa tajnego nauczania gromadziła się w jego domu przy ul. Nowy Świat 8/10.

 

 

Fragment z pisma z Muzeum Więzienia Pawiak

 

 

 

 

Swoją chęć do kontynuowania nauki w warunkach okupacyjnych niestety przypłacił życiem. Został aresztowany wraz z innymi uczniami i osadzony w więzieniu na Pawiaku, a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zmarł prawdopodobnie na zapalenie płuc (o czym świadczą księgi prześwietleń w szpitalu obozowym).

 

 

Z księgi więźniów przyjętych do KL Auschwitz wynika, że był uczniem (niem. Schuler) (z archiwum IPN)

 

 

 

 

 

 

 

Świadectwo zgonu ucznia (z niem. Schuler) Bogdana Kajaka, wystawione w KL Auschwitz 6.08.1941 roku. (z archiwum IPN)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

 

http://muzhp.pl/pl/c/1392/polskie-panstwo-podziemne-fenomen-w-skali-swiatowe

http://bydgoszcz.tvp.pl/27080283/oni-narazali-zycie-w-polskim-panstwie-podziemnym

https://opinie.wp.pl/polskie-panstwo-podziemne-fenomen-w-okupowanej-europie-6126041540880001a