Zeszyt do przyrody – Geografia

9 maja 2018

Na podstawie porównania opisów Ameryki Północnej widać, że informacje zawarte w zeszycie Bohdana i w obecnej podstawie programowej zawierają podobne zagadnienia. Nie ma sprzeczności w treści. Znacznie różni się natomiast ilość przekazywanych informacji. Dzisiaj opis kontynentu podzielony jest na kilka działów (geografia fizyczna, zagadnienia ludnościowe i gospodarcza), a u Bohdana występuje tylko przegląd ogólny. Obecnie poznajemy wiele danych liczbowych – powierzchni, liczby ludności, gęstości zaludnienia, wartość produkcji przemysłowej, rolnej, które kiedyś praktycznie nie były podawane. Uczniowie poznawali ten kontynent w podobnym wieku, co gimnazjaliści uczący się tego dziś. Jednak podawano im zdecydowanie mniej informacji. Być może jest to spowodowane obecnym postępem w wielu dziedzinach życia np. technologii informacyjnej. Wiadomości i dane dotyczące świata są ogólnie dostępne i powszechnie znane. Może dlatego dzisiaj jest znacznie większy nacisk na znajomość wśród uczniów szczegółowych informacji dotyczących świata.